english | česky
     
 
 

USKUTEČNĚNÉ AKCE

> Konference Muzejní pedagogika dnes

6. května 2008
Místo konání: Katedra výtvarné výchovy PdF UP v Olomouci

Program konference byl zaměřen na problematiku muzejní a galerijní pedagogiky a zprostředkování vizuálního umění veřejnosti. Diskutován byl vztah výtvarné a muzejní pedagogiky a oblast profesní přípravy muzejních a galerijních pedagogů. Konference se uskutečnila v rámci řešení projektu ESF Kvalitativní inovace výtvarně-pedagogických studijních oborů. Cílem projektu bylo vytvoření vysokoškolského studijního modulu muzejní a galerijní pedagogiky, který se v pilotní verzi realizuje na Katedře výtvarné výchovy PdF UP v akademickém roce 2007- 08.

..:: Program konference ::..

> Výstava Škola muzejní pedagogiky ve fotografiích.

5. - 15. května 2008
Místo konání: Katedra výtvarné výchovy PdF UP v Olomouci

Výstava fotografií dokumentujících průběh projektu Kvalitativní inovace výtvarně-pedagogických studijních oborů.

> Přednáška Doc. PaedDr. Aleny Kavčákové, Dr. Residenz eines „Malerfürsten“ Vila Franze von Lenbacha, její sbírky a expozice.

5. května 2008
Místo konání: Katedra výtvarné výchovy PdF UP v Olomouci

Přednáška doc. Aleny Kavčákové (Katedra dějin umění FF UP Olomouc)
byla věnována jedné z nejvýznamnějších evropských galerií - Städtische
Galerie im Lenbachhaus München, jejíž sbírky a expozice dokládají dění
na mnichovské scéně v 19. století (Akademie der Bildenden Künste
München, Münchner Künstlergenossenschaft, Künstlerkolonie Dachau,
Münchner Sezession), zrod moderního umění ve 20. století (Neue
Künstlervereinigung München, Der Blaue Reiter) i jeho názorové proměny
až do současnosti (Rupprecht Geiger, Asger Jorn, Josef Beuys, Ellsworth
Kelly, Andy Warhol, Dan Flavin, Anselm Kiefer,…).

> Evaluační seminář projektu

29. dubna 2008
Místo konání: Katedra výtvarné výchovy PdF UP v Olomouci

Za přítomnosti studentů MP modulu, pedagogů a vedení projektu zde
byla vyhodnocena pilotní verze modulu z pohledu cílové skupiny.

> Přednáška Mgr. Jana Zálešáka, Ph.D. - Na hranicích skutečnosti (kolaborativní umění, jeho kořeny a možnosti teoretické reflexe).

9. dubna 2008
Místo konání: Katedra výtvarné výchovy PdF UP v Olomouci

Přednáška mladého teoretika představila vybrané kolaborativní projekty z oblasti českého i světového umění. Dále byla nastíněna historei uměleckých přístupů založených na zproblematizování hranic mezi „uměním“ a „skutečností“ (performance, politické umění, „site specific“ projekty, new genre public art apod.) a identifikovala některé problémy, které kolaborativní projekty přináší pro oblast teorie umění (respektive umělecké kritiky, zprostředkování umění apod.).

..:: galerie ::..

> Obraz a text - workshop Jiřího Nečase, Ph.D.

11. - 12. 3. 2008
Místo konání: Katedra výtvarné výchovy PdF UP v Olomouci

Na základĕ originálních umĕleckých dĕl a autorských knih došlo k analýze možných postupů interpretace textu a obrazu. Cílem byla senzibilizace propojení mezi obrazem a textem a ukázání různých možností práce s autorskou knihou. Texty, které si studující přinesli, byly společnĕ jazykovĕ analyzovány a pak graficky nebo i malířsky převedeny do ilustrace nebo komentáře formou leporela, autorské knihy, složených kreseb nebo jako sbírka kreseb s obalem.

..:: galerie ::..

> Přípravný seminář k 12. celostátní přehlídce výtvarných prací dětí a mládeže Litomyšl 2007 a 24. setkání Asociace výtvarných pedagogů

13. – 15. dubna 2007
Místo konání: Olomouc

Pořadatelé: NIPOS-ARTAMA, AVP a Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP
v Olomouci pod záštitou děkanky paní prof. PaedDr. Libuše Ludíkové, CSc.

Akreditace MŠMT č.j. 28025/2006-25-581

Setkání určené výtvarným pedagogům, vedoucím výtvarných kroužků na všech typech škol, v DDM, CVČ, lektorům galerií a všem, kteří mají zájem o 12. celostátní výtvarnou přehlídku dětí. Její poslání podporuje koncepci oblasti Umění a kultura a obsah výtvarného oboru v Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání a gymnázia.

Celostátní setkání svým tematickým zaměřením korespondující s projektem KVV Kvalitativní inovace výtvarně pedagogických studijních oborů - v rámci setkání byl tento projekt prezentován. Na přípravě celostátního setkání, organizačním zajištění a lektorování workshopů se podíleli členové řešitelského týmu Mgr. Petra Šobáňová, doc. Vladimír Havlík, Mgr. David Hrbek, Mgr. Marek Šobáň a doc. Olga Badalíková.


Program celostátního setkání:

13. 4. 2007 pátek
od 14.00 hod možnost ubytování
15 hod společný odjezd na Sv. Kopeček pronajatým autobusem z parkoviště od hlavního vlakového nádraží. Komentovaná prohlídka baziliky s kunsthistorikem Jakubem Syneckým.
17.30 odjezd z Kopečka do Olomouce.
19.00 Zahájení v budově Konviktu, Univerzitní ul. 3. Společná prohlídka nového objektu a ateliérů KVV PdF UP s doc. PhDr. Olgou Badalíkovou, Ph.D.

14.4. 2007 sobota
9.00 v budově Konviktu Úvod programu: Představení lektorů, organizace workshopů.
10.00-12.00, 14.00-16.00, 16.00-18.00 tři tvůrčí dílny, v nichž se vystřídali všichni účastníci po skupinách
1/ Viditelné vztahy – workshop intermediálního umělce Vladimíra Havlíka
2/ Šeptem nebo gestem? – workshop Marka Šobáně, lektora Arcidiecézního muzea Olomouc
3/ Rozhovor a příběh - workshop Davida Hrbka, lektora Muzea moderního umění Olomouc
20.00-22.00 Večerní prohlídka Arcidiecézního muzea s překvapením.

15.4. 2007 neděle
9.00 - 10.30 Blok informací ke 12. celostátní výtvarné přehlídce dětí - kurátoři. Jednání AVP.
11.00 - 13.00 Komentovaná prohlídka Olomouce s Jakubem Syneckým.

..:: galerie ::..

> Odborný seminář se zahraniční účastí na téma VYSOKOŠKOLSKÁ PŘÍPRAVA VÝTVARNÝCH PEDAGOGŮ – SOUČASNÝ STAV A PERSPEKTIVY

15. března 2007

Místo konání: Katedra výtvarné výchovy PdF UP v Olomouci

Program semináře byl zaměřen zejména na reflexi pedagogických a odborných zkušeností vysokoškolských učitelů věnujících se přípravě výtvarných pedagogů v oblastech praktických a teoretických disciplín.

Přestože byl diskutován především současný stav a perspektivy vývoje studijních oborů garantovaných KVV PdF UP, bylo zajímavým obohacením semináře vystoupení zahraničních hostů z partnerské Katedry výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. S tímto pracovištěm navázala KVV PdF UP nadstandardní partnerskou spolupráci: v minulosti se uskutečnily reciproční stáže pedagogů na partnerských pracovištích a byly uspořádány již dvě reprezentativní výstavy z umělecké tvorby pedagogů v Galerii Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici a v Galerii Schody Uměleckého centra UP v Olomouci.

Po úvodním slově iniciátorky setkání, vedoucí KVV PdF UP doc. PhDr. Hana Myslivečkové, CSc., vystoupili v rámci semináře nejprve řečníci z Univerzity Mateja Bela. Vedoucí KVV PdF UMB PaedDr. Ján Husár, Ph.D. hovořil o směřování studijních programů garantovaných jeho pracovištěm, jeho další kolegové rozvinuli dané téma v příspěvcích o struktuře studijních programů garantovaných KVV PdF UMB a o postavení teoretických a praktických předmětů v přípravě výtvarných pedagogů na Slovensku. V následné diskusi byl reflektován současný neuspokojivý stav rozsahu výtvarných disciplín a jejich okleštěná podoba v rámci studia Učitelství pro 1. stupeň ZŠ na partnerské fakultě v Banskej Bystrici.

Po vystoupení zahraničních hostů následovala vystoupení řečníků z pořadatelského pracoviště, a to ve dvou tematických blocích: první blok semináře byl věnován VŠ přípravě výtvarných pedagogů pro 1. stupeň ZŠ a speciální školy, po diskusi pak následoval druhý, obsáhlejší blok semináře na téma VŠ příprava výtvarných pedagogů pro 2. stupeň ZŠ, střední školy a ZUŠ v oblasti teoretických a praktických disciplín.

Přednesené příspěvky byly vystupujícími řečníky většinou pojaty jako reflexe vlastního osobitého pojetí garantovaných disciplín. Na semináři byly postupně představeny teoretické předměty (uměleckohistorické a didaktické) a dále praktická výuka v ateliérech kresby, malby, grafického designu, intermédií, sochařství, keramiky, kovu a šperku a textilní tvorby, jejichž garanti doplnili svá vystoupení bohatou fotodokumentací tvorby svých studentů.

V rámci semináře byl také podrobně představen aktuálně řešený projekt KVV Kvalitativní inovace výtvarně-pedagogických studijních oborů, spolufinancovaný Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Jeho širším cílem je vyvolat diskusi nad možnostmi kvalitativních inovací studijních oborů garantovaných KVV, konkrétním cílem pak je nabídnout budoucím výtvarným pedagogům rozšíření jejich stávající kvalifikace také pro sektor kulturních služeb (galerie, muzea, expozice hradů a zámků, regionální kulturní instituce), kde mohou působit jako lektoři, resp. muzejní (galerijní) pedagogové. V rámci semináře byl rekapitulován dosavadní průběh řešeného projektu a byl nastíněn také harmonogram dalších projektových aktivit (zapracování muzeopedagogického studijního modulu do studijních plánů, příprava studijních materiálů ad.).

Odborný seminář, který se uskutečnil v rámci řešení zmíněného projektu, nastartoval potřebnou diskusi o směřování VŠ přípravy výtvarných pedagogů v proměňující se situaci českého školství. Svým tematickým zaměřením seminář prospěl pokračujícímu procesu interní evaluace výuky na Katedře výtvarné výchovy PdF UP v Olomouci a v neposlední řadě vedl k prohloubení partnerské spolupráce s Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Doprovodnou součástí odborného setkání v Uměleckém centru UP se staly také výstavy POVODEŇ VE FLORENCII V ROCE 1966 (fotografie S. N. Kracyny) a SVĚT LOUTEK AMY LUCKENBACH. Komentovaná prohlídka k výstavě Amy Luckenbach za účasti autorky se setkala s mimořádným zájmem studentů. Obě výstavy mohou zájemci navštívit do 10. dubna 2007.

Mgr. Petra Šobáňová

..:: galerie ::..

> 1. pracovní odborný seminář

7. září 2006
Místo konání: Katedra výtvarné výchovy PdF UP v Olomouci

V průběhu semináře seznámila hlavní řešitelka a koordinátoři ostatní členy projektového týmu s harmonogramem prací a administrativními náležitostmi. Byly stanoveny úkoly na nejbližší monitorovací období, týkající se především disciplín muzeopedagogického modulu.

Po připomínkách partnerů a expertů byla pracovní verze modulu pozměněna a koncipována konečná verze. V lednu 2007 byl muzeopedagogický modul připraven do STAGu (včetně kreditového ohodnocení atd.).

..:: galerie ::..